Pionki

Na stole leży kilkadziesiąt pionków, które z jednej strony są białe, natomiast z drugiej są czarne. Masz zawiązane oczy, wiesz za to, że na stole leży dokładnie 13 pionków skierowanych białą stroną do góry, ale nie możesz odróżnić które to pionki. Twoim zadaniem jest podzielić pionki na dwie grupy, w taki sposób, aby w obu z nich było tyle samo pionków leżących białą stroną do góry. Co robisz?

 

 

Kliknij i zobacz odpowiedź
Do drugiej grupy należy wybrać 13 dowolnych pionków i odwrócić je na drugą stronę.

Kategoria: Matematyczne | 21 Odpowiedzi 08.04.2012

21 odpowiedzi do Pionki

 1. NANA napisał(a):

  Odpowiedź bezsensowna. Przecież wybierając na ślepo moglibyśmy wybrać któryś już z obróconych. Przez co byłby znowu czarnym do góry.
  Np:
  Do grupy wybieramy 10 czarnych i 3 białe. Co po obróceniu ich, nam daje 10 białych i 3 czarne. pozostaje nam 10 białych i 3 czarne. Więc nie rozwiązuje to problemu. Nawet jeżeli byłoby ich więcej niż 26 to problem byłby taki sam. Nie potrafilibyśmy ułożyć jednej grupy w ten sposób, aby wiedzieć ile tam jest białych. Poprawnej odpowiedzi nie znam :)

 2. NANA napisał(a):

  Zresztą powiedziane jest kilkadziesiąt, nie 26. Więc 13 nie daje nam połowy. Jakby dawało to co innego.*

 3. m4rcinek napisał(a):

  jedyna sensowna odpowiedz, to stawiam wszystkie pionki na kancie, tak ze nie sa ani biale ani czarne. Dziele je na dwie grupy obie bez zadnego bialego pionka.

 4. tosel napisał(a):

  Odpowiedź jest prawidłowa, masz podzielić na 2 grupy, a nie na połowy. Jeżeli wybierzesz 13 dowolnych pionków i je odwrócisz to zadanie będzie wykonane. Jak trafisz na jakieś białe to odwrócisz na czarne, dzięki w pierwszej grupie nie będzie już tego białego tym samym doprowadzisz do takiej samej liczby pionków leżących białą stroną do góry np. trafisz 13 białych i odwracasz to w obu grupach jest zero białych, jak trafisz 12 białych i 1 czarny to odwrócisz i po obu stronach będzie po jednym białym itp.

 5. kacper napisał(a):

  13 pionkow odwrócić na druga strona

 6. Rudolfina napisał(a):

  ‘Twoim zadaniem jest podzielić pionki na dwie grupy, w taki sposób, aby w obu z nich było tyle samo pionków leżących białą stroną do góry. ‘ nie da się tego zrobić, bo w jednej grupie możemy wylosować np 5 białych i 8 czarnych a w drugiej np 6 i 7, więc nie będziemy mieli tyle samo białych w obu grupach po odwróceniu :/

 7. historyk.pl napisał(a):

  yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy nie wiem

 8. riddick323 napisał(a):

  ale bezsens.jeżeli mam stworzyć sam dwie grupy to niby z kąd mam wiedzieć jakie są proporcje kolorów w grupach i ile przewrócić żeby osiągnąć równowage.

 9. wlasciciel internetu napisał(a):

  Sami Einsteini :)
  Kochani!
  Na poczatku jest 13 bialych pionkow reszta tzn kilkadziesiat czarnych. Mamy podzielic je na 2 grupy, aby w obu bylo po tyle samo bialych ( ilosc czarnych nie jest wazna ) . Bierzemy po kolei 13 obojetnego koloru pionkow z pierwszej grupy „L” i odwracajac je odkladamy do drgiej grupy „P”. Np : biorac 13 bialych z „L” po obruceniu i odlozeniu do „P” w obu grupach jest po tyle samo bialych czyli 0. z „L” bierzemy 10 czarnych i 3 biale (w „L” pozostaje 10 bialych) , odwracamy 10 czarnych na druga strone i mamy 10 bialych w „P”, a 3 biale odwracamy na druga strone i mamy 3 czarne. L=10b +czarne, P=10b +czarne. I tak dalej, jak byscie nie kombinowali, zawsze wyjdzie po tyle samo bialych.

 10. einstein napisał(a):

  a skąd wiesz, właścicielu internetu, które są czarne, a które białe, kiedy się już zabierasz do ich obracania po przełożeniu z L do P? uważam, że zadanie jest niekompletne i przy takiej liczbie danych wejściowych nie da się go rozwiązać.

 11. Kasia napisał(a):

  Odwracam pionki na drugą stronę.

 12. 14 bialy pionek napisał(a):

  zadanie jest niewykonalne

 13. manchess napisał(a):

  aaaaa, wlasnie skumalem :P

  niewazne jaka proporcje czarnych i bialych sie wylosuje w tej swojej trzynastce, po ich obroceniu bedzie po rowno bialych w obu grupach.
  przyklad:
  1.nie wylosowales zadnego bialego, wiec obracasz 13 czarnych – BUM masz w grupach po 13 pionkow.
  2. Wylosowales ilestam, powiedzmy 6 bialych, to znaczy ze z 13 bialych zabrales 6 co pozostawia w 2 grupie 7 bialych, a ze masz 13 w swojej wylosowanej, odracasz je i masz 7 bialych – BAM zgadza sie
  3. wylosowales same biale, odracasz wszystkie i BAM, wszystkie sa czarne (czyli po rowno bialych bo nie ma zadnego).

  cholernie inteligentna zagadka, za chiny bym nie wpadl

 14. Misz napisał(a):

  Dajecie odpowiedzi jakby na tym stole mialo byc 26 pionkow , 13 czarnych i 13 bialych, a przeciez nie wiadomo ile jest czarnych(kilkadziesiat). Ponadto nie wiemy jaki bedzie rozklad pionkow gdy losowo podzielimy je na dwie grupy. Moze sie okazac ze bedziemy mieli GR. nr 1 z np. 30 pionkami (4 biale i 26 czarnych) i GR nr 2 z 30 pionkami(9 bialych i 21 czarnych).
  I teraz skad masz wiedziec ktore pionki i z ktorej grupy nalezy odwrocic skoro nic nie widzisz? Jak odwrocisz np 13 pionkow z gr.2 i trafisz na same czarne to sie okaze ze w gr1 nadal masz 4 biale a w gr.2 masz 22 biale.
  Nie rozkminilem jeszcze rozwiazania ale powyzsze odp. nie sa poprawne.

 15. manchess napisał(a):

  mysle ze ludzi mozna podzielic intelektualnie na 3 grupy dzieki tej zagadki :)

  1. inteligenty ktore znalazly rozwiazanie,
  2. sredniacy co zrozumialy jak przeczytaly rozwiazanie
  3. durnie co nie rozumieja nawet jak sie poda rozwiazanie :)

  Misz, przeczytaj moja odpowiedz jeszcze raz, masz tam wszystkie mozliwe scenariusze wylosowania pionkow, w jednej grupie masz wylosowane 13, w drugiej reszta, czyli nawet kilkadziesiat. To jest niewazne bo odpowiedz bedzie taka sama.

 16. google napisał(a):

  nie ma rozwiązania :(

 17. ktoś napisał(a):

  :*:):( :D :P :C :/

 18. naukowiec napisał(a):

  proste-podglądać:-)

 19. goga napisał(a):

  Genialna zagadka. Przyznam się że na początku nie chciało mi się myśleć, wpadłam na to ze trzeba je będzie w jakimś układzie poodwracać, ale z czystego lenistwa nie chciało mi się tego rozpisywać. W każdym razie chodzi o oddzielenie13 i odwrócenie po na drugą stronę.

 20. WuJ napisał(a):

  manchess napisał(a): co napisał. i kwalifikuje sie dzięki swojej odpowiedzi do zamkniętego badania psychiatrycznego. Idiota, który obraża innych .

 21. realista napisał(a):

  do manchesa :uwazasz sie za lepszego ajestes ludzkim prostakiem.

Dodaj odpowiedź